Klaus Iohannis: Sistemul privat de sănătate să intre în colaborare cu sistemul de stat și împreună să realizeze servicii medicale în beneficiul populației
Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, luni, că statul trebuie să asigure toate tipurile de servicii medicale, dar că autorităţile trebuie să „deschidă calea” astfel încât şi medicii din mediul privat să poată lucra „în beneficiul pacientului”.

Continuitatea asistenței medicale nu poate depinde la nesfârșit de epuizarea controlată a medicilor
Predictibilitatea în sănătate nu poate fi construită pe crize politice de la o zi la alta