Analiză Medic24 despre noua lege a salarizării în sănătate și schimbările care ar putea influența veniturile medicilor, asistenților și personalului sanitar începând cu 2027.
Prelevare multiplă de organe la Spitalul Universitar de Urgență București
Adaugă Medic24 în sursele preferate Google
Miercuri, la Spitalul Universitar de Urgență București a fost realizată o prelevare multiplă de organe (rinichi, ficat, cornee). Aceste organe vor salva viețile a cel puțin 4 bolnavi.
Activitatea este realizată în cadrul Programului Național de Transplant și a fost efectuată de o echipă multidisciplinară care cuprinde medici din cadrul Spitalului Universitar de Urgență București, din cadrul Institutului Clinic Fundeni, Spitalului Universitar de Urgenţă Militar Central “Dr. Carol Davila” și din cadrul Agenţiei Naţionale de Transplant (ANT).
Pacientul donator a fost îngrijit în Spitalul Universitar de Urgență București pentru politraumatism prin accident rutier, iar în cursul zilei de ieri s-au întrunit condițiile pentru a putea fi realizată prelevarea organelor.
Medicii Spitalul Universitar de Urgență București mulțumesc familiei care a înțeles importanța donării de organe în scopul salvării altor vieți.
Consimțământul de a ne dona organele în cazul nefericit în care corpul nu ne mai poate susține în viață este unul dintre cele mai generoase gesturi pe care le putem face.
Spitalul Universitar de Urgență București este un membru activ în cadrul Programului Național de Transplant alături de alte spitale din România acreditate pentru activitatea de recoltare de organe de la pacienții aflați în moarte cerebrală.

⚠ Disclaimer: Informațiile prezentate de Medic24 au scop educativ și/sau informativ. Ele nu înlocuiesc consultul medical. Diagnosticul și tratamentul pot fi stabilite doar de un medic.
Actualitatea medicală din surse verificate. Un singur email pe săptămână.






