Analiză Medic24 despre noua lege a salarizării în sănătate și schimbările care ar putea influența veniturile medicilor, asistenților și personalului sanitar începând cu 2027.
Hipertensiunea apare tot mai frecvent la copii. Societatea Română de Hipertensiune avertizează asupra legăturii cu obezitatea
Adaugă Medic24 în sursele preferate Google
Societatea Română de Hipertensiune avertizează că hipertensiunea apare tot mai frecvent la copii, în legătură cu obezitatea și sedentarismul.
Vârsta medie la care bolile cardiovasculare încep să se manifeste este în scădere, iar hipertensiunea apare tot mai frecvent la copii, în legătură cu obezitatea și sedentarismul, a avertizat prof. univ. dr. Theodora Benedek, președintele Societății Române de Hipertensiune.
Declarația a fost făcută marți, la Colegiul Economic „Transilvania” din Târgu Mureș, la debutul proiectului „Heart Beat Week”, organizat în contextul Zilei Mondiale de Luptă Împotriva Hipertensiunii Arteriale, marcată pe 17 mai.
Bolile cardiovasculare încep să apară la vârste mai mici
Prof. univ. dr. Theodora Benedek, care este și șefa Clinicii de Cardiologie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș, le-a transmis elevilor că prevenția bolilor cardiovasculare începe mult înainte de vârsta adultă.
„Poate vă întrebați ce aveți voi cu hipertensiunea, de ce vin adulții ăștia să vă povestească vouă, copiilor, despre bolile lor, pe care le fac la bătrânețe? Să știți că nu e așa și tocmai de aceea suntem aici”, a spus dr. Theodora Benedek.
Potrivit acesteia, ceea ce mănâncă tinerii, nivelul de activitate fizică și stilul de viață adoptat încă din copilărie pot influența riscul de a deveni pacienți la vârste tinere sau adulte.
„Una din constatările cele mai îngrijorătoare pentru noi, ca medici, este faptul că începe să scadă vârsta medie la care aceste boli cardiovasculare atacă. Apare tot mai frecvent hipertensiunea la copii, care este legată de obezitatea la copii”, a declarat președintele Societății Române de Hipertensiune.
Obezitatea la copii, legată de alimentație și sedentarism
Prof. dr. Theodora Benedek a subliniat că obezitatea este una dintre cauzele manifestării bolilor cardiovasculare la vârste fragede. Aceasta este asociată cu obiceiuri alimentare nesănătoase, consum ridicat de alimente hipercalorice și timp excesiv petrecut pe telefon, în detrimentul activității fizice.
„E bine să mergeți și la sală, dar nimic nu poate înlocui sportul și mișcarea în aer liber. Iar elementul pe care ne focalizăm în săptămâna aceasta este prevenția obezității la vârste tinere”, a arătat președintele Societății Române de Hipertensiune.
În cadrul proiectului Heart Beat Week, dr. Theodora Benedek și specialistul în nutriție Raluca Maior au inițiat seria discuțiilor cu liceenii, dedicate promovării sănătății cardiovasculare, prevenirii obezității și încurajării activității fizice în rândul tinerilor.
„Hipertensiunea nu doare, nu se simte”
Specialistul în nutriție Raluca Maior le-a explicat elevilor cum apare obezitatea infantilă și adolescentină, ce înseamnă alimentația dezechilibrată și sedentarismul și de ce un stil de viață sănătos trebuie construit încă din copilărie.
„Hipertensiunea nu doare, nu se simte, nu face ravagii acum, ci va face ravagii peste 10 ani și o să le simțiți. Din păcate, de multe ori se întâmplă să fie târziu, dar vestea bună este că toate lucrurile făcute din timp, preventiv, pot să reverseze chiar și anumite efecte nocive produse deja”, a arătat Raluca Maior.
Aceasta a atras atenția asupra impactului bolilor cardiovasculare în România, unde acestea reprezintă principala cauză de mortalitate, dar și asupra creșterii supraponderii la adolescenți.
„Dar ce facem cu cei 25% tineri pe care îi vedeți în statistici? Alertă maximă! Astea sunt datele naționale, cele mai recente pe suprapondere”, a spus specialistul în nutriție.
Băuturile carbogazoase, energizantele și alimentele ultraprocesate, printre obiceiurile nocive
Raluca Maior a atras atenția asupra unor obiceiuri alimentare frecvente la adolescenți, precum consumul de băuturi carbogazoase, energizante, fast-food și junk food.
Ea le-a explicat liceenilor care este cantitatea de zahăr pe care o pot consuma printr-un suc carbogazos și ce efecte negative pot avea alimentele ultraprocesate, bogate în calorii, grăsimi, zahăr și sare, dar sărace în nutrienți esențiali, precum vitamine, minerale și fibre.
Specialistul în nutriție le-a prezentat tinerilor și alternative sănătoase la alimentele de tip fast-food, subliniind că acestea pot fi hrănitoare, gustoase și atractive vizual.
Heart Beat Week, campanie de prevenție adresată tinerilor
Proiectul Heart Beat Week marchează o serie de acțiuni dedicate Zilei Mondiale de Luptă Împotriva Hipertensiunii Arteriale și are ca obiectiv creșterea gradului de conștientizare privind sănătatea cardiovasculară încă din adolescență.
Mesajul central al campaniei este că prevenția hipertensiunii și a bolilor cardiovasculare începe prin alegeri zilnice: alimentație echilibrată, reducerea sedentarismului, mișcare în aer liber și limitarea consumului de băuturi îndulcite, energizante și alimente ultraprocesate.
⚠ Disclaimer: Informațiile prezentate de Medic24 au scop educativ și/sau informativ. Ele nu înlocuiesc consultul medical. Diagnosticul și tratamentul pot fi stabilite doar de un medic.
Actualitatea medicală din surse verificate. Un singur email pe săptămână.






